• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • English
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

Про залишення заяви фізичної особи − підприємця Ротара Олександра Миколайовича без розгляду

Наказ Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України
від 03 вересня 2024 № 266
Опубліковано 03 вересня 2024 року, 14:19
чинний

Фізичною особою − підприємцем Ротаром Олександром Миколайовичем (РНОКПП 3105820816, місцезнаходження якого: вулиця Б. Хмельницького, будинок 213, село Надлиманське, Овідіопольський район, Одеська область, 67812) (далі – здобувач ліцензії) подано до Адміністрації судноплавства заяву про отримання ліцензії/розширення провадження виду господарської діяльності від 27.08.2024 та документи, які додаються до неї (далі – Заява), зареєстровану в Адміністрації судноплавства 27.08.2024 за № 55425/0/7-24. 

Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності» (далі – Закон) регулює суспільні відносини у сфері ліцензування видів господарської діяльності, визначає виключний перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, встановлює уніфікований порядок їх ліцензування, нагляд і контроль у сфері ліцензування, відповідальність за порушення законодавства у сфері ліцензування видів господарської діяльності. 

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 11 Закону здобувач ліцензії подає до органу ліцензування заяву про отримання ліцензії за визначеною ліцензійними умовами формою. 

Згідно з частиною другою статті 11 Закону у заяві про отримання ліцензії повинна міститися інформація про: 

  1. здобувача ліцензії: 
    • для юридичної особи − повне найменування, ідентифікаційний код, місцезнаходження, перелік відокремлених підрозділів, у межах яких планується провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню; 
    • для фізичної особи − підприємця − прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дані про місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичною особою, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відмітку у паспорті, − подається копія цієї відмітки) та згода на обробку персональних даних з метою забезпечення виконання вимог цього Закону;
  2. вид господарської діяльності (повністю або частково), зазначений у статті 7 цього Закону, на провадження якого здобувач ліцензії має намір отримати ліцензію. 

Частиною третьою статті 11 Закону визначено, що до заяви про отримання ліцензії додаються: 

  1. документи відповідно до ліцензійних умов; 
  2. копія паспорта керівника здобувача ліцензії (або його уповноваженого представника) із відміткою контролюючого органу про повідомлення про відмову через свої релігійні переконання від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (подається тільки фізичними особами − підприємцями, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган); 
  3. опис документів, що подаються для отримання ліцензії, у двох екземплярах (у разі подання документів у паперовій формі). 

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2015 № 1186 затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів внутрішнім водним, морським транспортом (далі – Ліцензійні умови). 

Відповідно до пункту 4 Ліцензійних умов здобувач ліцензії подає заяву до органу ліцензування у спосіб, передбачений частиною першою статті 10 Закону. 

Форми заяви про отримання ліцензії/розширення провадження виду господарської діяльності; відомостей про наявність матеріально-технічної бази та спеціалістів, необхідних для провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів внутрішнім водним, морським транспортом; заяви про переоформлення ліцензії; заяви про зупинення та відновлення дії ліцензії в повному обсязі або частково; заяви про звуження провадження виду господарської діяльності наведено у додатках 1, 3, 5−8. 

Перелік документів, які додаються до заяви про отримання ліцензії/розширення провадження виду господарської діяльності, наведено у додатку 2. 

Пунктом 5 Ліцензійних умов визначено, що до заяви про отримання ліцензії, крім документів, передбачених статтею 11 Закону, додаються за підписом здобувача ліцензії або уповноваженої ним особи такі підтвердні документи: 

  • відомості про наявність матеріально-технічної бази та спеціалістів, необхідних для провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів внутрішнім водним, морським транспортом (додаток 3); 
  • опис документів у двох примірниках, що додаються до заяви (додаток 4). 

Відповідно до додатка 2 до Ліцензійних умов в примітках визначено, що усі копії підтвердних документів повинні бути завірені здобувачем ліцензії/ліцензіатом, крім документів, що засвідчують повноваження уповноваженої особи; у разі подання документів представником здобувача ліцензії/ліцензіата надається засвідчена копія документа, що засвідчує його повноваження. 

Адміністрацією судноплавства під час опрацювання документів, поданих до Заяви, встановлено, що частина останніх завірені не здобувачем ліцензії. Також наявний документ, що не завірений належним чином. 

Крім того, Заява, відомості про наявність матеріально-технічної бази та спеціалістів, необхідних для провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів внутрішнім водним, морським транспортом та/або малим судном, та опис підписані уповноваженою особою здобувача ліцензії Синельниковою О. П. на підставі довіреності від 14.08.2024, посвідченої приватним нотаріусом Куркан Н. Ф., зареєстрованої в реєстрі за № 2476 (далі − Довіреність). 

Проте довіреністю громадянин Ротар Олександр Миколайович уповноважив громадянку Синельникову О. П. бути його представником у відповідних органах ліцензування – органах виконавчої влади, визначених Кабінетом Міністрів України, або уповноважених законом державних колегіальних органах, установах та організаціях з питань, що стосуються одержання ліцензії/розширення провадження виду господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів внутрішнім водним, морським транспортом у Державній службі морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (Адміністрації судноплавства). Для виконання зазначеної довіреності представник уповноважується оформити всі необхідні заяви, подавати/заповнювати/підписувати від його імені заяви, довідки, форми, тощо, подавати документи, сплатити рахунки, подати їх та отримати необхідні документи (щоб передати-відправити їх йому), а також виконувати всі інші дії та формальності, які на її думку будуть необхідні і доцільні для виконання повноважень, наданих цією довіреністю. 

Відповідно до статті 244 Цивільного кодексу України представництво, яке ґрунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю. Представництво за довіреністю може ґрунтуватися на акті органу юридичної особи. Довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі. 

Статтею 51 Цивільного кодексу України встановлено, що до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин. 

Частинами першою та другою статті 46-1 Закону України «Про нотаріат» встановлено, що нотаріус під час вчинення нотаріальних дій обов’язково використовує відомості єдиних та державних реєстрів шляхом безпосереднього доступу до них. Нотаріус під час вчинення нотаріальних дій використовує відомості Єдиного державного демографічного реєстру, а також Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб − підприємців та громадських формувань, інших єдиних та державних реєстрів, що функціонують у системі Міністерства юстиції України. 

Пунктом 2 глави 4 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 за № 282/20595 (далі – Порядок), встановлено вимоги до змісту довіреності. 

Зокрема підпунктом 2.1 пункту 2 глави 4 Порядку встановлено, що у довіреності мають бути чітко визначені юридичні дії, які належить вчинити представнику. Дії, які належить вчинити представнику, мають бути правомірними, конкретними та здійсненними. 

Підпунктом 2.5 пункту 2 глави 4 Порядку визначено, що у тексті довіреності мають бути зазначені місце і дата її складання (підписання), прізвища, імена, по батькові (повне найменування для юридичної особи), місце проживання (місцезнаходження − для юридичної особи) представника і особи, яку представляють, а в необхідних випадках і посади, які вони займають. У довіреностях, що видаються на вчинення правочинів щодо розпорядження майном, також зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків довірителя (податковий номер). У довіреностях, виданих на ім’я адвокатів, можуть зазначатися їх статус та членство в адвокатському об’єднанні (якщо адвокат є членом адвокатського об’єднання). 

На підтвердження повноважень уповноваженою особою Синельниковою О. П. подано Довіреність на представництво інтересів громадянина Ротара Олександра Миколайовича, а не фізичної особи − підприємця Ротара Олександра Миколайовича, що є здобувачем ліцензії. 

Окрім того, форма заяви про отримання ліцензії/розширення провадження виду господарської діяльності наявна в додатку 1 до Ліцензійних умов. 

Вказана форма містить графи для проставлення підпису здобувача ліцензії стосовно: 

  • ознайомлення із Законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності» та з Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів внутрішнім водним, морським транспортом і зобов’язання їх виконувати; 
  • згоди на обробку персональних даних для виконання вимог Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» та зазначених Ліцензійних умов; 
  • підтвердження відсутності над здобувачем ліцензії, ліцензіатом контролю у значенні, наведеному в статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України, у значенні, наведеному в статті 1 Закону України «Про оборону України». 

Проте Довіреність не містить інформації про надання повноважень Синельниковій О. П. на ознайомлення, згоду та підтвердження інформації тощо. 

Пунктом 1 частини другої статті 6 Закону встановлено, що орган ліцензування для цілей цього Закону за відповідним видом господарської діяльності отримує та розглядає заяву з документами, а також повідомлення, подання яких до органу ліцензування передбачено законом, і за результатом їх розгляду приймає рішення про: залишення заяви без розгляду; видачу ліцензії або відмову у видачі ліцензії; переоформлення ліцензії; зупинення дії ліцензії повністю або частково; відновлення дії ліцензії повністю або частково; анулювання ліцензії повністю або частково; розширення або звуження провадження виду господарської діяльності ліцензіатом; видачу інших документів, визначених законом, що стосуються повноважень органу ліцензування. 

Частиною другою статті 12 Закону передбачено, що підставою для залишення заяви про отримання ліцензії без розгляду є, зокрема: 

  1. подання не в повному обсязі документів, що додаються до заяви для отримання ліцензії, крім подання документів у порядку, передбаченому частиною п’ятою цієї статті; 
  2. заява або хоча б один з документів, що додається до заяви про отримання ліцензії: 
    • підписаний особою, яка не має на це повноважень; 
    • оформлений із порушенням вимог цього Закону, складений не за встановленою формою або не містить даних, які обов’язково вносяться до них згідно з цим Законом. 

З огляду на вищевикладене здобувачу ліцензії необхідно подати до органу ліцензування заяву та завірені копії підтвердних документів відповідно до вимог Ліцензійних умов. 

У разі подання документів представником ліцензії до заяви про отримання ліцензії/розширення провадження виду господарської діяльності необхідно надати довіреність, засвідчену належним чином, що підтверджує його повноваження з урахуванням вищевикладеного. 

Відповідно до вимог пункту 2 частини другої статті 12 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів внутрішнім водним, морським транспортом, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2015 № 1186, пункту 211 Переліку органів ліцензування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2015 № 609, Положення про Державну службу морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 212, 6 

НАКАЗУЮ: 

  1. Залишити без розгляду заяву фізичної особи − підприємця Ротара Олександра Миколайовича (РНОКПП 3105820816, місцезнаходження якого: вулиця Б. Хмельницького, будинок 213, село Надлиманське, Овідіопольський район, Одеська область, 67812). 
  2. Управлінню цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації забезпечити опублікування цього наказу на офіційному вебсайті Адміністрації судноплавства. 
  3. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою. 


Голова                                                         Євгеній ІГНАТЕНКО