• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • English
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

Про залишення заяви державного підприємства «РЕНІЙСЬКИЙ МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ» без руху

Наказ Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України
від 28 квітня 2025 № 121
Опубліковано 29 квітня 2025 року, 10:56
чинний

Державним підприємством «РЕНІЙСЬКИЙ МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ» (код ЄДРПОУ 01125809, місцезнаходження якого: вулиця Дунайська, будинок 188, місто Рені, Ізмаїльський район, Одеська область, 68800) (далі – Здобувач ліцензії) подано до Адміністрації судноплавства заяву про отримання ліцензії/розширення провадження виду господарської діяльності від 11.04.2025, зареєстровану в Адміністрації судноплавства 23.04.2025 за № 17542/0/7-25 (далі – Заява), щодо отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності «перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів внутрішнім водним, морським транспортом». 

Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності» (далі – Закон) регулює суспільні відносини у сфері ліцензування видів господарської діяльності, визначає виключний перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, встановлює уніфікований порядок їх ліцензування, нагляд і контроль у сфері ліцензування, відповідальність за порушення законодавства у сфері ліцензування видів господарської діяльності. 

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 11 Закону Здобувач ліцензії подає до органу ліцензування заяву про отримання ліцензії за визначеною ліцензійними умовами формою. 

Згідно з частиною другою статті 11 Закону у заяві про отримання ліцензії повинна міститися інформація про: 

  1. найменування органу ліцензування, до якого вона подається;
  2. здобувача ліцензії: 
    • для юридичної особи – повне найменування, ідентифікаційний код, місцезнаходження, перелік відокремлених підрозділів, у межах яких планується провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, номер абонента кінцевого (термінального) обладнання, адреса електронної пошти; 
    • для фізичної особи – підприємця – прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), номер абонента кінцевого (термінального) обладнання, адреса електронної пошти. У разі подання заяви уповноваженим представником здобувача ліцензії у заяві додатково зазначаються такі самі відомості про такого представника;
  3. вид господарської діяльності (повністю або частково), зазначений у статті 7 цього Закону, на провадження якого здобувач ліцензії має намір отримати ліцензію; 
  4. дату складення заяви. 

Частиною третьою статті 11 Закону визначено, що до заяви про отримання ліцензії додаються: 

  1. документи відповідно до ліцензійних умов; 
  2. копія паспорта керівника здобувача ліцензії (або його уповноваженого представника) із відміткою контролюючого органу про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта громадянина України (подається тільки фізичними особами − підприємцями, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган);
  3. опис документів, що подаються для отримання ліцензії, у двох екземплярах (у разі подання документів шляхом особистого звернення). 

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2015 № 1186 затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів внутрішнім водним, морським транспортом (далі – Ліцензійні умови). 

Ліцензійні умови встановлюють вичерпний перелік документів, що додаються до заяви про отримання ліцензії, а також організаційні, кадрові та технологічні вимоги, обов’язкові для виконання суб’єктами господарювання, які провадять господарську діяльність з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів внутрішнім водним, морським транспортом (пункт 1 Ліцензійних умов). 

Ліцензійні умови є обов’язковими для виконання всіма суб’єктами господарювання (незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності), які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів внутрішнім водним, морським транспортом і отримали ліцензію на цей вид господарської діяльності (пункт 2 Ліцензійних умов). 

Відповідно до пункту 24 частини першої статті 7 Закону ліцензуванню підлягають, зокрема, такі види господарської діяльності: перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів внутрішнім водним, морським, автомобільним, залізничним та повітряним транспортом, міжнародні перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом. 

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2015 № 609 затверджено Перелік органів ліцензування. Відповідно до пункту 211 зазначеного Переліку Адміністрація судноплавства видає ліцензії на вид господарської діяльності «перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів внутрішнім водним, морським транспортом». 

Адміністрацією судноплавства під час опрацювання документів, поданих Здобувачем ліцензії, встановлено розбіжності в частині виду господарської діяльності, зазначеного у Заяві та відомостях про наявність матеріальнотехнічної бази та спеціалістів, необхідних для провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів внутрішнім водним, морським транспортом та/або малим судном (далі – Відомості), зокрема у Заяві зазначений вид господарської діяльності «перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів внутрішнім водним, морським транспортом», а у Відомостях – «перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів внутрішнім водним, морським транспортом та/або малим судном». 

Пунктом 171 Ліцензійних умов визначено, що до штату ліцензіата, який здійснює перевезення небезпечних вантажів та/або небезпечних відходів суднами внутрішнього плавання, повинен входити фахівець (фахівці) з управління діяльністю з перевезення вантажів. 

Однак вказана інформація не зазначена у графі «Відомості про фахівця з управління діяльністю з перевезення вантажів (у разі, коли перевезення здійснюються внутрішнім водним транспортом)» Відомостей. 

Також у Відомостях Здобувачем ліцензії не зазначена дата, станом на яку складені останні. 

Відповідно до пункту 4 Ліцензійних умов здобувач ліцензії подає заяву до органу ліцензування у спосіб, передбачений частиною першою статті 10 Закону.

Водночас Здобувачем ліцензії Заяву з підтвердними документами було направлено засобами поштового зв’язку АТ «Укрпошта» рекомендованим листом без опису вкладення, що суперечить вимогам пункту 2 частини першої статті 10 Закону.

Відповідно до пункту 6 Ліцензійних умов до зайняття посад командного складу, для яких не передбачено присвоєння звання, а також членів суднової команди допускаються особи, які мають видані в установленому порядку документи, що підтверджують їх кваліфікацію, необхідну для виконання обов’язків на судні. Ліцензіат повинен укласти та мати трудові договори з усіма найманими спеціалістами. 

Пунктом 16 Ліцензійних умов встановлено, що відповідно до розділу III Порядку визначення мінімального складу екіпажу судна, затвердженого Мінінфраструктури, судноводії та інші члени екіпажів суден ліцензіата, які допущені до роботи, повинні мати відповідну кваліфікацію. 

Мінімальна кількість членів екіпажу суден ліцензіата повинна відповідати вимогам, передбаченим розділом IV Порядку визначення мінімального складу екіпажу судна, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 10.11.2014 № 575, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.11.2014 за № 1507/26284. Всі члени екіпажу суден ліцензіата, які допущені до роботи, повинні мати відповідну кваліфікацію. 

Частиною першою статті 50 Кодексу торговельного мореплавства України встановлено, що мінімальний склад екіпажу, при якому допускається вихід судна в море, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і внутрішнього водного транспорту, залежно від типу, району плавання, призначення судна та відповідно до чинного законодавства України. Відповідно до частини першої статті 27 Закону України «Про внутрішній водний транспорт» судно (склад суден) допускається до плавання внутрішніми водними шляхами за умови його відповідності встановленим національним законодавством або міжнародними договорами України вимогам щодо безпеки судноплавства, охорони навколишнього природного середовища, до належного рівня підготовки, комплектування і кваліфікації членів екіпажу, наявності безпечних умов для життя та здоров’я пасажирів і членів екіпажу та за наявності відповідних чинних суднових документів і документів членів екіпажу. 

З урахуванням викладеного слід зазначити, що Здобувачем ліцензії у Відомостях у графі «Відомості про спеціалістів (членів екіпажу судна), які забезпечуватимуть надання відповідних послуг» внесено інформацію про освітні документи членів екіпажу судна, які не є кваліфікаційними документами. 

Відповідно до частини другої статті 12 Закону підставою для залишення заяви про отримання ліцензії без руху є: 

  1. подання не в повному обсязі документів, що додаються до заяви для отримання ліцензії, крім подання документів у порядку, передбаченому частиною п’ятою цієї статті; 
  2. заява або хоча б один з документів, що додається до заяви про отримання ліцензії, оформлений з порушенням вимог цього Закону, складений не за встановленою формою або не містить даних, які обов’язково вносяться до них згідно з цим Законом; 
  3. відсутність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб − підприємців та громадських формувань відомостей про здобувача ліцензії (суб’єкта господарювання) або наявність відомостей про державну реєстрацію його припинення; 
  4. наявність інформації про здійснення контролю за діяльністю суб’єкта господарювання у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України, у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про оборону України».

Таким чином наявні підстави, визначені пунктом 2 частини другої статті 12 Закону для залишення заяви про отримання ліцензії без руху. 

З огляду на вищевикладене Здобувачу ліцензії необхідно зазначити вид господарської діяльності або частину виду господарської діяльності, стосовно якого останній має намір отримати ліцензію, що має бути ідентичний в заяві та Відомостях.

Водночас у Відомостях Здобувачу ліцензії необхідно зазначити дату, станом на яку складені останні. 

Також відповідно до пункту 171 Ліцензійних умов Здобувачу ліцензії необхідно заповнити інформацію у Відомостях, а саме в графі «Відомості про фахівця з управління діяльністю з перевезення вантажів (у разі, коли перевезення здійснюються внутрішнім водним транспортом)», у разі наміру здійснювати перевезення небезпечних вантажів та небезпечних відходів на суднах. 

Крім цього, Здобувач ліцензії може подати заяву та додані до заяви документи з урахуванням частини першої статті 10 Закону.

Зазначаємо, що значення термінів, які вживаються в Законі, визначено частиною першою статті 1 Закону. Зокрема, пунктами 11 , 2 передбачено: 

  • видача ліцензії − надання суб’єкту господарювання права на провадження виду господарської діяльності або частини виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, шляхом прийняття органом ліцензування рішення про видачу ліцензії, про що робиться запис у ліцензійному реєстрі; 
  • здобувач ліцензії – суб’єкт господарювання, який звернувся в установленому законодавством порядку до органу ліцензування із заявою про отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності або частини виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню. 

Таким чином здобувач ліцензії відповідно до вимог Закону має право звернутись до органу ліцензування із заявою про отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності або частини виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню. 

Зазначаємо, що повідомлення про залишення заяви про отримання ліцензії без руху може бути оскаржено до Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування у порядку, передбаченому Законом України «Про адміністративну процедуру», та/або до адміністративного суду. 

Крім того, абзацами першим−третім частини п’ятої статті 12 Закону встановлено, що після усунення причин, що стали підставою для повідомлення про залишення заяви про отримання ліцензії без руху або прийняття рішення про залишення заяви про отримання ліцензії без розгляду, здобувач ліцензії може повторно подати заяву про отримання ліцензії. У разі повторного подання до органу ліцензування здобувачем ліцензії заяви про отримання ліцензії до такої заяви додаються лише ті підтвердні документи, що стали підставою для прийняття рішення про залишення заяви без руху, за умови, що попередньо подані документи, що знаходяться в ліцензійній справі, на момент повторної подачі заяви зберегли свою актуальність. Збереженням актуальності є 6 достовірність документів, що додалися до заяви про отримання ліцензії, та відповідність зазначених у них даних ліцензійним умовам.

Відповідно до вимог статті 7, пункту 2 частини першої статті 10, пункту 2 частини другої статті 12 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів внутрішнім водним, морським транспортом, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2015 № 1186, пункту 211 Переліку органів ліцензування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2015 № 609, Положення про Державну службу морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 212, 

НАКАЗУЮ:

  1. Залишити без руху заяву державного підприємства «РЕНІЙСЬКИЙ МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ» (код ЄДРПОУ 01125809, місцезнаходження якого: вулиця Дунайська, будинок 188, місто Рені, Ізмаїльський район, Одеська область, 68800).
  2. Управлінню проєктів цифрового розвитку, цифрових трансформацій та кібербезпеки забезпечити розміщення цього наказу на офіційному вебсайті Адміністрації судноплавства. 
  3. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою. 


В. о. Голови                                                                                Микола КРАВЧУК