З початку повномасштабної військової агресії російської федерації проти України Адміністрація судноплавства звернулась до країн-членів Європейського Союзу з проханням якнайшвидше ввести обмеження проти російського морського регістру судноплавства. У березні, після публікації в Офіційному журналі ЄС, санкції набули чинності.
З метою захисту державних інтересів України стосовно подальшої належної експлуатації суден внутрішнього плавання та приведення вимог національних нормативних документів до сучасних європейських норм і стандартів делегація Адміністрації судноплавства взяла участь у засіданні робочої групи з розробки технічних вимог до суден внутрішнього плавання Комітету CESNI, яка відбулась 28-29 червня 2022 року у м. Страсбург, Франція.
Протягом 2022-2023 років відбувалися зустрічі представників Адміністрації судноплавства з експертами проєкту технічної допомоги AASISTS2. Зазначений проєкт реалізується за підтримки ЄС та здійснює технічну допомогу в імплементації Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС і Національної транспортної стратегії в Україні.
Під час зустрічей обговорювались питання підвищення інституційної спроможності Адміністрації судноплавства шляхом розробки плану заходів на основі найкращих практик країн-членів ЄС.
Зазначений план включає, у тому числі:
- Елементи національної транспортної стратегії України, що стосуються морського транспорту та складають основу державної політики, яку зобов’язана виконувати Адміністрація судноплавства.
- Цілі щодо відповідності стандартам ЄС, а саме:
- безпека судноплавства;
- безпека портів;
- недопущення забруднення з суден;
- підготовка та дипломування моряків;
- захист прав моряків;
- дотримання верховенства права.
У липні 2022 року відбулась зустріч Голови Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України з Головою Комітету з питань оборони Палати громад Парламенту Великої Британії Тобайясом Еллвудом.
Метою зазначеної зустрічі було поглиблення співпраці у сфері логістичних ланцюгів експортних поставок сільськогосподарської продукції, які було розірвано через повномасштабну військову агресію рф проти України.
У серпні 2022 року між Європейським агентством з морської безпеки (ЄМСА) та Державною службою морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України підписано угоду щодо отримання доступу до супутникових знімків моря від Європейського агентства з морської безпеки. Нею передбачено, що на безоплатній основі Адміністрація судноплавства отримуватиме доступ до сервісу CleanSeaNet для виявлення суден та розливу нафти. Ця угода також важлива з точки зору фіксації російських злочинів, адже дає змогу відслідковувати рух караванів із незаконно вивезеним українським зерном.
Також у серпні 2022 року в результаті успішних перемовин з представниками норвезької компанії «Seagull Maritime AS» безкоштовно продовжено ліцензії на доступ до системи тестування на підтвердження кваліфікації моряків Crew Evaluation System (CES) ще на 24 місяці.
У 2022-2023 роках Адміністрація судноплавства активно здійснювала заходи щодо залучення та використання зовнішньої допомоги у рамках інструменту TAIEX (Technical Assistance Information Exchange), що надається Європейською Комісією для обміну інформацією з метою розбудови інституціональної спроможності, необхідної для адаптації національного законодавства до acquis communautaire Європейського Союзу.
В рамках реалізації Плану заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, Адміністрацією судноплавства у межах компетенції взято участь у проведенні первинної оцінки стану імплементації актів права Європейського Союзу (acquis ЄС) та підготовки звіту за її результатами.
З метою захисту державних інтересів України стосовно подальшої належної експлуатації суден внутрішнього плавання та приведення вимог національних нормативних документів до сучасних європейських норм і стандартів українська делегація у складі представників Адміністрації судноплавства та ДП «Регістр судноплавства України» взяла участь у спільній зустрічі представників органів, що здійснюють інспектування відповідно до Директиви (ЄС) 2016/1629 від 14 вересня 2016 року про встановлення технічних вимог до суден внутрішнього плавання, про внесення змін до Директиви 2009/100/ЄС і про скасування Директиви 2006/87/ЄС, та засіданні робочої групи з розробки технічних вимог до суден внутрішнього плавання Європейського комітету з розробки технічних стандартів у сфері внутрішнього судноплавства (CESNI), що відбулися у період з 26 по 29 вересня 2023 року у м. Загреб, Республіка Хорватія.
За сприяння Європейського агентства з морської безпеки (EMSA) протягом ІІІ кварталу 2023 року проведено низку спільних онлайн-нарад, за результатами яких контракторами складено План розробки та впровадження системи управління якістю (СУЯ) з визначенням термінів кожного етапу. Спільно з представниками Адміністрації судноплавства визначено сферу сертифікації, а саме:
1. Здійснення державного нагляду за виконанням на українських суднах вимог законодавства і міжнародних договорів України щодо безпеки судноплавства та запобігання забрудненню навколишнього природного середовища (контроль держави прапора).
2. Здійснення державного нагляду за відповідністю іноземних суден незалежно від прапора, що заходять у морські порти України, вимогам щодо безпеки судноплавства та запобігання забрудненню навколишнього природного середовища із суден, що встановлені міжнародними договорами України (контроль держави порту).
3. Підтвердження кваліфікації моряків у постійно діючій Державній кваліфікаційній комісії моряків.
4. Ведення реєстру усіх виданих на території України документів моряків, що засвідчують їх кваліфікацію та підтвердження їх дійсності.
5. Організація і контроль проведення підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації членів екіпажів морських суден.
Ведеться активна робота з представниками підприємств галузі, які, у тому числі, здійснюють свої функції у сферах PORT STATE (Функції держави порту), FLAG STATE (Функції держави прапора), COASTAL STATE (Функції прибережної держави) з метою досягнення всеохоплюючого результату.
Разом з цим, функція з підготовки та дипломування моряків є одним із важливих пріоритетів діяльності Адміністрації судноплавства і становить особливий інтерес у процесі розроблення СУЯ.
Затверджено Політику у сфері якості Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України та Цілі у сфері якості Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України на 2023 рік (наказ Адміністрації судноплавства від 17 серпня 2023 року № 285).
У рамках проєкту «Морська безпека, охорона та захист навколишнього середовища в регіонах Чорного та Каспійського морів II» (BCSEA II) за підтримки EMSA проводиться аудит Державного підприємства «Класифікаційне товариство Регістр судноплавства України» згідно з графіком проведення онлайн-зустрічей.